Jak wrzucić duży plik na wolny serwer?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Czasami zachodzi potrzeba wrzucenia dużego pliku na wolny serwer. Raczej mi się nie uśmiecha ciągłe wznawianie transferu czy dwugodzinne wpatrywanie się w pasek postępu przy wrzucaniu pliku. Jest wygodniejszy sposób na wrzucanie plików na serwer: można plik wrzucić na inny serwer (który jest szybszy) i przerzucenie z tego serwera na wolny serwer. Cały sekret tkwi w tym, że przerzucanie plików pomiędzy serwerami jest dużo szybsze niż pomiędzy zwykłym użytkownikiem internetu a serwerem (serwery mają lepsze łącza niż przeciętni użytkownicy internetu). Aby wrzucić plik z serwera na serwer należy:

  1. Zalogować się na "szybkim" serwerze przy pomocy np. terminala (ja używam program Putty)
  2. Przejdź do folderu, w którym znajduje się plik do wrzucenia na inny serwer (wpisz komende cd np. cd public_html/1/)
  3. Za pomocą komendy ls możesz wyświetlić listę plików, aby się upewnić, że plik znajduje się w danym katalogu
  4. Wydając polecenie pwd możesz sprawdzić aktualny katalog, w którym się znajdujesz
  5. Jeśli jesteś we właściwym katalogu, to wpisz komende ftp nazwa_hosta np. ftp ftp.republika.pl (teraz połączymy się z wolnym serwerem)
  6. Zaloguj się (wpisz login i hasło wolnego serwera)
  7. Przejdź do folderu do którego chcesz skopiować plik wydając komendę cd (np. cd public_html/download/)
  8. Wpisz put nazwa_pliku np. put plik.zip aby wrzucić plik na serwer (uwaga, wrzucanie pliku może chwile potrwać, ale ja mam transfery nawet 100KB/s :-)
  9. Jeśli chcesz z wolnego serwera na szybki ściągnąć jakiś plik, wpisz komendę get nazwa_pliku
  10. Wpisz exit aby wyjść z programu ftp
  11. Wpisz exit aby rozłączyć się z serwerem (wyłączyć terminal)

Ponieważ większość serwerów działa na linuxach, należy wydawać komendy linuxowe (takie jak podałem powyżej). Jeśli interesujesz się linuxem, polecam Tobie książkę Linux. Leksykon kieszonkowy, posiada ona aż 260 stron i kosztuje tylko 9.90 zł (zawiera opis wielu komend linuxowych)

 

wstecz