Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak pozbyć się Trojana?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

W tej krótkiej poradzie podam jeden krótki, ale w miarę skuteczny sposób jak pozbyć się jakiegoś trojana (wirusa, programu przechwytującego wpisywane znaki, spyware, albo innego podobnego syfa, ale ogólnie będę w tej poradzie używał słowa trojan). Porada ta dotyczy mniej uciążliwych trojanów, gdyż spotkałem się z takimi, które są bardziej "upierdliwe" i aby je usunąć, to trzeba się troszkę więcej napocić. Jednak myślę, że jak poznasz elementarne podstawy, to zawsze w przyszłości będzie łatwiej pogłębiać wiedzę.

Jeśli komputer zaczyna wolniej chodzić, to przeskanuj system programem antywirusowym i programami do usuwania spyware, które opisałem w tej poradzie. Można powiedzieć, że zastosowanie się do tej porady to pierwszy krok w usuwaniu owych szkodników. Dlaczego warto usuwać te syfy? Być może masz szybki komputer i nie przeszkadza to Tobie, że spowalniają one nieco osiągi Twojej maszyny, ale być może ten trojan przechwytuje numery kart kredytowych, albo inne poufne dane?? A może on zamienił Twój komputer w serwer do wysyłania spamu? (dużo debili co mają małe fiutki pisze trojany tylko po to, aby jak najwięcej komputerów zamienić w serwery do wysyłania reklam viagry). Być może gdy czytasz tą poradę Twój komputer wysyła niewinnym osobom informacje, że mają małego fiutka?

Zacznijmy od początku. Więc owy trojan musi się jakoś uruchomić. Najlepiej, aby się uruchamiał ze startem systemu. Jednak małe jest prawdopodobieństwo, że utworzy on skrót w Start->Programy->Autostart. Raczej zapisze się w innym miejscu (np. rejestr). Aby sprawdzić, jakie programu się uruchamiają ze startem systemu należy wybrać Start->Uruchom i wpisać msconfig. Uruchomi się taki program do konfiguracji różnych zaawansowanych opcji. Kliknij w zakładkę Uruchamianie. Przykładowy wygląd jest poniżej:

msconfig.gif (17975 bytes)

Te wszystkie programy uruchamiają się (bądz kiedyś się uruchamiały) ze startem systemu. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz tutaj trojana. Jeśli podejżewasz, że masz trojana, to proponuję wszystko poodznaczać (zawsze później będziesz mógł z powrotem zaznaczyć daną pozycję). Tak więc odznacz dziwne pozycje (albo te, które nie są potrzebne np. Gadu-Gadu, gdy stwierdzisz, że za dużo spędzasz czasu na pogawędkach) i ponownie uruchom komputer.

Być może pozbyłeś się trojana. Tzn. dalej on jest, ale już się nie uruchamia ze startem systemu. Jednak są takie upierdliwe szkodniki, które zapisują się w różnych dziwnych miejscach i gdy je odznaczysz, to one z powrotem się "zaznaczą". Jednak, jeśli dzięki tej poradzie uda się wyeliminować tylko co 10 osobie szkodnika, to można powiedzieć, że czas poświęcony na opisanie tego zagadnienia nie był stracony.

wstecz