Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak napisać proste statystyki?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Chcesz wiedzieć coś więcej o osobach odwiedzających Twoją stronę? Sam licznik odwiedzin zbyt wiele nie mówi. Najlepszym rozwiązaniem by były jakieś proste statystyki, które by mówiły ile razy była oglądana dana podstrona. Dzięki temu będziesz wiedział które działy na Twojej stronie się cieszą największą popularnością. Taka wiedza jest bardzo cenna - wiesz jakie działy powinny być rozbudowywane a jakie możesz zaniedbać ;-) Aby wdrożyć własne statystki należy w każdym pliku dać odpowiednią wstawkę.

Jeśli strona jest pisana w PHP to możesz do każdej podstrony dać na końcu include("stat.php"); a w pliku stat.php wystarczy zmienną $REQUEST_URI zapisać do pliku tekstowego (ta zmienna podaje nazwe (i katalog) pliku, który jest wyświetlony przez przeglądarkę internetową).

Jeśli robiłeś stronę w czytsym HTMLu, to musisz skorzystać z innego triku. Na każdej podstronie dajesz taki kod: <IFRAME SRC="stats.php" width=1 height=1></IFRAME> a w pliku stats.php (plik ten może być na innym serwerze) musisz przechwycić informację z jakiej strony nastąpiło wywołanie tego pliku, w tym celu należy do jakiegoś pliku z danymi zapisać zawartość zmiennej $HTTP_SERVER_VARS["HTTP_REFERER"]; (zmienna może czasami być pusta, gdyż niektóre przeglądarki nie wysyłają tej zmiennej do serwera).

wstecz