Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

HTML: stały tekst (np. nagłówek strony)

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Czasami projektując stronę musimy w każdym pliku HTML zamieścić to samo (np. logo strony, jakąś stopkę bądz np. reklamy google :-). Najbardziej denerwujący jest fakt, że czasami np. trzeba na wszystkich podstronach zmienić cały tekst (dobrym przykładem może być jakieś boczne menu strony, po pewnym czasie możesz chcieć dodać nowy dział a wtedy trzeba aktualizować wszystkie pliki HTML)

Są dwa rozwiązania tego problemu: pierwsze to wcześniejsze zaprojektowanie strony tak, aby wszystkie zmienne elementy (np. menu) były zapisane w osobnym pliku a w miejscu gdzie mają być te elementy należy użyć następującej wstawki (PHP):

<?
include ("menu.htm");
?>

Aby pliki html przechodziły przez parser PHP należy użyć następującego wpisu w pliku .htaccess:
addtype application/x-httpd-php .html .htm

Jednak często jest tak, że już zaprojektowałeś stronę i musisz we wszystkich plikach dodać jakąś wstawkę. Wtedy proponuję np. utworzenie pliku dol.php w którym będzie zapisana wstawka (dzięki czemu gdy zmieni się kod wstawki, to zmienisz tylko 1 plik). Problemem będzie dodanie includa do wszytkich plików HTML. Można to zrobić ręcznie, ale przy serwisach liczących kilkaset plików jest to niewygodne. Dlatego warto skorzystać z jakiegoś programu do hurtowej zamiany tekstu we wszystkich plikach w danym katalogu. Ja osobiście używam program BK ReplaceEM. Warto skorzystać z tego programu, gdyż oszczędza masę czasu (można np. szybko pozmieniać linki jak zmienisz adres innej strony do której linka dajesz na każdej podstronie). Ja osobiście gdy chciałem na samym dole strony dodać wstawkę linkora to utworzyłem plik o nazwie dol.php w którym dałem wstawkę linkora a potem we wszystkich plikach HTML zmieniłem </body> na <? include ("dol.php"); ?></body>. Gdybym chciał, aby wstawka np. z GoogleAdSense była na samej górze to zmienił bym <body> na <body><? include("gora.php"); ?> a w pliku gora.php dodałbym odpowiednia wstawkę.

wstecz