Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Co to Spyware i AdWare

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Często oglądając różne strony natrafiamy na złośliwe programy zwane Spyware. Czym one są? Odpowiedź jest prosta: są to programy szpigujące Twój komputer. Często zwykłe programy posiadają ukryte funkcje które szpiegują to co robisz. Tego typu programy są bardzo niebiezpieczne, gdyż mogą wykraść numer Twojej karty kredytowej i wysłać je autorowi owego szkodnika. Dlatego należy się bronić przed programami Spyware i AdWare. Jednym ze sposobów obrony jest zmiana przeglągarki internetowej. Internet Explorer posiada wiele luk, które owe programy wykorzystują natomiast takie przeglądarki jak Opera, Mozillla czy FireFox (aby pobrać program FireFox kliknij w poniższy banner) są pozbawione owych luk.

Ogranicz też używanie programów P2P, które zawierają różne szpiegujące dodatki. Można też zainstalować specjalne programy, które działają na podobnej zasadzie do programów antywirusowych: przeszukują system w poszukiwaniu szkodników i je usuwają. Osobiście używam 3 takie programy:

Jednym z tych programów jest Adaware: http://www.lavasoft.com/software/adaware/, który należy obowiązkowo raz na tydzień uruchamiać.

Warto też korzystać z programu: Spybot Search & Destroy, który również wykrywa owe szkodniki i można go pobrać ze strony: http://www.spybot.info/pl/index.html

Często również owe złośliwe programy zmieniają stronę startową i uniemożliwiają jej zmianę. Aby usunąć tą niedogodność warto jest uruchomić program CWShredder.

Uruchamianie tych programów może zająć 15 minut co w skali tygodnia nie jest wielkim problemem, natomiast może nas uchronić przed wieloma niebezpieczeństwami!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kont wirtualnych płatności (e-gold, MoneyBookers, PayPal itp.) możesz znaleźć w darmowym fragmencie płatnego ebooka i wirtualnych płatnościach. Ten darmowy rozdział dotyczy również normalnych elektronicznych kont bankowych, dlatego warto się z nim zapoznać!

 

 

wstecz