Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Które pliki są niepotrzebne?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Z czasem na dysku ubywa wolnego miejsca, nawet jeśli nie instalujesz nowych programów (problem dotyczy szczególnie osób mających małe dyski, dla których np. 100 MB to bardzo dużo, osoba mająca dysk o pojemności 160GB pewnie nie zauważy, że "wcieło" jej 100MB). W tej poradzie opiszę kilka sposobów na znalezienie niepotrzebnych plików. Często różne programy tworzą na dysku pliki tymczasowe, które po zakończeniu pracy powinny być usunięte, ale jak komputer się zawiesi, to owe pliki nie zawsze są usuwane. Kilka zawieszeń komputera i już na dysku może ubyć wiele cennego miejsca, warto to miejsce odzyskać usuwając niepotrzebne pliki tymczasowe.

UWAGA: Czyszczenie dysku najlepiej wykonać gdy masz pozamykane wszystkie programy i nic nie robisz, gdyż możesz skasować pliki tymczasowe, z których uruchomione programy korzystają i stracisz np. to co wcześniej napisałeś w Wordzie.

 

Katalogi z plikami tymczasowymi

Na dysku jest kilka takich katalogów, gdzie są pliki tymczasowe. Pierwszy z nich to C:\Windows\Temp. Tutaj możesz wywalić wszystko co jest. U mnie w chwili pisania tego artykułu jest aż 62MB śmieci, mimo iż dość często (raz na tydzień) czyszczę ten katalog.

Jeśli używasz przeglądarki internetowej, to ona zapisuje na dysku różne grafiki pobierane z oglądanych stron, aby później móc szybciej załadować stronę, gdy powtórnie ją odwiedzisz. Jednak duża ilość tych plików powoduje, że przeglądarka trochę wolniej chodzi, no i zużywasz cenne miejsce. Często są zapisywane pliki ze stron, które raz odwiedziłeś i już ich nigdy więcej nie odwiedzisz, więc warto usunąć takie pliki (rób to np. co dwa tygodnie). Być może przez pewien czas na początku strony będą się wolniej ładowały, ale zyskasz na stabilności pracy przeglądarki i zaoszczędzisz trochę miejsca na dysku.
Aby usunąć takie pliki w Internet Explorerze należy:
- uruchomić przeglądarkę
- z menu Narzędzia wybierz Opcje internetowe
- wybierz zakładkę Ogólne
- kliknij w przycisk wyczyść historię (nie musisz tego robić)
- kliknij w przycisk wyczyść cookies (nie musisz tego robić, jak usuniesz cookies, to na niektórych forach na które się nie logowałeś będziesz musiał się ponownie zalogować przy pierwszej wizycie)
- kliknij w przycisk Usuń pliki (możesz zaoszczędzić nawet kilkaset MB)
Aby usunąć takie pliki w Operze
- Wybierz z menu Plik opcję Preferencje (jeśli używasz Opery 7.5x lub 8.0 to z menu Narzędzia wybierz opcję Preferencję)
- Kliknij po lewej stronie w Historia i cache (3 pozycja od dołu)  (jak używasz Operę 8.0 to kliknij w zakładkę zaawansowane a potem wybierz opcję historia)
- Obok napisu pamięć podręczna dysku kliknij w przycisk opróżnij teraz
Aby usunąć takie pliki w FireFox-ie
- Wybierz z menu Narzędza opcję Opcje
- Kliknij w ikonę prywatność (symbol kłódki)
- Po prawej stronie "rozwiń" węzeł Pamięć podręczna
- Kliknij w przycisk Wyczyść

Przeszukaj na dysku katalogów o nazwie Temp (lub tmp). Np. FrontPage 98 tworzy w katalogu C:\program files\Microsoft FrontPage katalog o nazwie temp w którym są różne pliki podglądu strony i inne pliki tymczasowe. Dobre 2 miesiące nie czyściłem tego katalogu i znalazłem tam 2 MB plików (może być ich więcej, jeśli np tworzysz rozbudowane witryny internetowe ociekające grafiką). Możesz śmiało kasowac pliki z takich katalogów (zazwyczaj pliki w takich katalogach mają rozszerzenie tmp co dobitnie świadczy że są to śmiecie). UWAGA: nie kasuj plików z tego typu katalogów, gdy chodza programy np. gdybyś usunął pliki z tego katalogu, gdy robisz stronę w FrontPage, mógłbyś stracić efekty kilkugodzinnej pracy

Oczywiście na dysku jeszcze jest kilka katalogów, gdzie mogą być różne pliki tymczasowe, ale te katalogi, które wyszczególniłem są najbardziej miejscożerne.

 

Korzystanie z programów do usuwania śmieci

Wiele programów zamiast w katalogu c:\windows\temp tworzy pliki tymczasowe w swoich katalogach. Jest to niezbyt elegenackie rozwiązanie, ale takie pliki mają zazwyczaj rozszerzenie tmp, więc można je łatwo znaleźć. Warto jest używać wyspecializowanych programów, które automatycznie wyszukują takie pliki. Ja używam programu EasyCleaner firmy ToniArts. Tego typu programy usuwają pliki z rozszerzenniami: tmp, bak (kopie zapasowe plików), fts, ftg (tymczasowe pliku plikó pomocy HLP), old itp. Dodatkowo tego typu programy usuwają inne pliki tymczasowe, których tutaj nie wyszczególniłem (np. pliki o nazwie file00xx.chk, które (czasami) są w głównym katalogu kazdego dysku). Czasami taki program może znaleźć nawet 300 MB śmieci, ale to zależy od wielu czynników (nie tylko od tego jak często czyszczę śmieci, ale też od tego jak dużo śmieci tworzą różne programy)

wstecz