Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Co to jest mod_rewrite?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Chcesz lepiej wypozycjonować swoją stronę w wyszukiwarkach internetowych? W tym artykule opisze pewną sztuczkę. Nie na każdym serwerze ona działa, ale jest bardzo fajna (wymagany jest zainstalowany moduł mod_rewrite). Załóżmy, że zaprojektowałeś albo zainstalowałeś jakiś skrypt. Wszystkie strony skryptu to plik index.php wywołany z jakimś parametrem. np index.php?dzial=1, index.php?dzial=2 itp. Wyszukiwarki niezbyt chętnie indeksują takie podstrony (szczególnie, gdy jest więcej niz 1 parametr). Można jednak oszukać wyszukiwarkę a dokładniej tak skonfigurować serwer, aby odpowienio filtrował strony. Otóż jeśli odwołamy się do (nieistniejącego) pliku dzial1.htm serwer będzie wiedział, że tak naprawde ma załadować plik index.php?dzial=1. Aby taki trik zrobić, należy utworzyć plik .htaccess z następującą zawartością:

RewriteEngine On
RewriteRule ^dzial([0-9]*).htm /index.php?dzial=$1

Jeśli po wrzuceniu takiego pliku nie wyskoczy błąd nr 500 to znaczy, że moduł mod_rewrite jest zainstalowany na Twoim serwerze i możesz "oszukiwać" wyszukiwarki :-) Sprawdź, czy wywołując plik dzial1.htm załaduje się plik index.php z parametrem dział=1 (na pasku adresu oczywiście będzie podany plik dzial1.htm, bo nikt poza serwerem nie wie o tym, że zastosowałeś tą sztuczkę - chodzi tylko o sprawdzenie, czy nie załaduje się error 404).

Jeśli wszystko działa, to teraz czas na pozmienianie w skryptach, aby np. w menu linki miały nowy format. Dzięki tej sztuczce można szybciej i lepiej zaindeksować cały serwis w wyszukiwarkach! Ja np. w ten sposób przerobiłem swój Katalog stron internetowych a także Forum. Przyglądnij się - jakie ładne linki są w tych serwisach a wszystkie były pisane w PHP i na początku nie były przyjazne dla wyszukiwarek.

Porada została napisana na podstawie moich doświadczeń gdy przerobiłem forum tak, aby było bardziej przyjazne dla wyszukiwarek. Jak zrobić przyjazne forum - dowiesz się tutaj, ale najpierw przećwicz to co napisałem tutaj, bo przerabianie forum to już wyższa szkoła jazdy.

wstecz