Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak napisać ebooka?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Ebook to nic innego ja elektroniczna książka. Zazwyczaj ebooki występują w bezpiecznym (bo nie "potrafiącym przenosić wirusów") formacie PDF. Aby odczytać taki ebook jest potrzebny program Adobe Reader (dawniej nazywał się Acrobat Reader).

Ebooki mają dużo zalet: szybko można w nich znaleźć poszukiwany fragment tekstu, można wydrukować i czytać na kanapie, bądz przy komputerze, można kilkadziesiąt ebooków zmieścić na płycie CD i zabrać je na wakacje z laptopem.

Wiele darmowych ebooków znajdziesz na mojej stronie ebooki.jelcyn.com. Są tam głównie ebooki wydane przez wydawnictwo ZłoteMyśli, które wydaje płatne i darmowe ebooki.

Pewnie zastanawiasz się, po co miałbyś napisać ebooka? Odpowiedź jest prosta: jeśli ebook będzie dobry i darmowy, to ludzie będą go rozdawali innym. Umieszczając w ebooku link do swojej strony łatwo zwiększysz ilość odwiedzających osób. Ja np. napisałem prostego ebooka w którym wyjaśniłem, jak robić fajne loga w darmowym programie graficznym GIMP (kliknij tutaj, aby go ściągnąć - 1MB). Ludziom on się podoba jednak największa zaleta tego ebooka to fakt, że są w nim 2 linki do moich stron WWW. W bardzo prosty sposób reklamuję swoją stronę WWW!

Jeśli chcesz stworzyć własnego ebooka, to musisz ściągnąć pakiet OpenOffice 2.0 i uruchomić program Open Office Writer. Ten program jest podobny do Worda, ale ma 1 opcję: potrafi eksportować dokumenty do formatu PDF. Ja swojego ebooka napisałem w OpenOffice. OpenOffice ściągniesz ze strony: http://www.openoffice.org/ ale uważaj, musisz ściągnąć wersję 2.0 (może być beta), gdyż starsze wersje nie potrafią generować w dokumentach PDF KLIKALNYCH linków. Obsługa programu jest bardzo prosta, gdyż jest on podobny do Worda. Po skończeniu pisania ebooka (nie zapomnij go zapisywać na dysku w formacie ODT) możesz go wyeksportować do formatu PDF (nie ma możliwości importowania plików PDF, więc musisz wcześniej zapisać ebooka w formacie ODT).

Jeśli uważasz, że OpenOffice to trudny w obsłudze program, to możesz zamówić w wydawnictwie Helion jakąś książkę (polecam OpenOffice. Ćwiczenia, bo jest tania, nie jest zbyt gruba i jest dużo obrazków).

wstecz