Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak zabronić hotlinkować grafiki?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Masz swoją stronę? Martwisz się, że zużycie transferu wzrasta, bo ktoś na swoim serwerze umieszcza grafiki, które ciągnie z Twojego serwera? To zjawisko nazywa się "kradzieżą transferu" ludzie ciągną np. zdjęcia z innych serwerów aby zaoszczędzić sobie transfer, niestety, ale okradają innych. Mając dostęp do cpanelu można kliknąć na ikonę hotlink i tam poklikać. Jednak nie każdy serwer udostępnia cpanel, dlatego poniżej napiszę, jak wykonać tą sztuczkę bez cpanela. Cała sztuczka poleca na odpowiednich wpisach w pliku .htaccess. Aby sztuczka zadziałała, serwer musi mieć zainstalowany moduł mod_rewrite. Oto przykładowy plik htaccess wygenerowany przez cpanel:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://jelcyn.klikaj.net/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://jelcyn.klikaj.net$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.jelcyn.klikaj.net/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.jelcyn.klikaj.net$ [NC]
RewriteRule .*\.(jpg|jpeg|gif|png|bmp)$ - [F,NC]

Pierwsza linijka informuje, aby włączyć obsługę modułu mod_rewrite dla tego katalogu i wszystkich podkatalogów. Ostatnia linijka zabrania na hotlinkowanie plików o następujących rozszerzeniach. Druga linijka zezwala na wyświetlenie grafiki gdy przeglądarka nie wyśle nagłówka HTTP_REFFER. Cztery kolejne linijki pozwalają na wyświetlenie grafiki gdy odwołuje się do niej plik HTML (lub PHP) który jest na stronie jelcyn.klikaj.net lub www.jelcyn.klikaj.net. Tutaj należy zmienić na adres swojej strony. Jeśli do serwera masz podpięte jakieś domeny, to trzeba dodać analigiczne cztery linijki, w których dopiszesz nazwe swojej domeny (każdą subdomenę należy traktowac jak domenę). Może jest z tym trochę roboty, ale opłaca się szczególnie, gdy wiesz, że ktoś kradnie Tobie transfer - tylko te strony które tam wprowadzisz będą mogły pobierać zdjęcia z Twojego serwera!. Taki plik .htaccess będzie działał na katalog, w którym on jest i na wszystkie podkatalogi, dlatego warto wrzucić ten plik do katalogu public_html (lub www).

A teraz załóżmy, że np chcesz, aby nikt nie hotlinkował grafik z wyjątkiem plików znajdujących się w określonym katalogu (bo. np. masz tam zdjęcie swojej dziewczyny które dodałeś do bloga i chcesz aby inni bez ograniczeń je wrzucali na swoje strony ;-) W tym celu nalezy do owego podkatalogu w którym mają być pliki które można hotlinkować wrzucić plik .htaccess o nastepującej zawartości:

RewriteEngine off

Wtedy "strażnik" zostanie wyłączony w obrębie tego katalogu w którym wrzuciłeś ten plik i jego podkatalogach.

wstecz