Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

Jak tworzyć dynamiczne subdomeny?

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Czy odczuwasz czasami potrzebę utworzenia dużej ilości subdomen? A może chcesz udostępnić webmasterom jakąś usługę udostępniając im subdomenę? Ja np. zrobiłem serwis rozdający darmowe księgi gości i każdy ma księgę gości z własną subdomeną np. adres mojej księgi gości to jelcyn.ksiegagosci.info. Jeśli myślisz, że kazdemu ręcznie zakładam subdomenę, to jesteś w błędzie. Inne zastosowanie owej sztuczki to np. system rozdający darmowe aliasy Za wszystko jest odpowiedzialny skrypt :-)

Aby tworzyć dynamiczne subdomeny należy poprosić admina serwera o włączenie funkcji wildcard dla danej domeny. Wtedy jak wpiszesz np. xxx.domena.com to niby włączy się ta sama strona co gdybyś wpisał samo domena.com, ale skrypt w PHP może rozpoznać jaki wywołałeś adres strony! Oto fragment skryptu odpowiedzielnego u mnie za rozpoznanie jaki adres wpisał webmaster:

$login=$HTTP_HOST;
$login=str_replace("domena.com","",$login);
$login=str_replace("www.","",$login);

Pierwsza linijka to pobranie adresu wpisanego przez odwiedzającego stronę. Jeśli wpisze np. www.domena.com to będzie to www.domena.com. Jeśli wpisze www.edek.domena.com/plik.html to będzie to www.edek.domena.com. Jak widzisz - wystarczy usunąć nazwę domeny i przedrostek www, aby mieć nazwę subdomeny, jaką wywołał oglądacz strony. Jeśli wywołał www.domena.com to zmienna $login będzie pusta, ale jeśli wywołał www.edek.domena.com to zmienna login będzie zawierała tekst edek. Teraz tylko trzeba napisać skrypt wyświetlający odpowiednią stronę z zależności od wywołanej subdomeny i już wszystko jest gotowe :-)

 

wstecz