Menu główne

- Strona główna
- darmowe programy
- Porady
- programowanie
- inne rzeczy
- kontakt

Kategorie porad

- bezpieczeństwo
- (e)-biznes
- telefonia
- maile, spam
- dla webmasterów
- pozostałe

 

 

Tutaj jestes: Jelcyn.com -> porady dla posiadaczy komputerów

REKLAMA:
Jeśli chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe, a nie masz o tym pojęcia wejdź na bezpłatny blog www.VideoWebmaster.pl

Jeśli już potrafisz tworzyć strony internetowe, wejdź na blog z poradami dla średnio-zaawansowanych webmasterów www.PomocnikWebmastera.pl

Jak nagrać płytę, aby po włożeniu jej do napędu uruchomił się jakiś program?

Nagrałeś płytę? Chcesz, aby po włożeniu do napędu CD odpalił się jakiś program?? Jeśli tak, to przeczytaj tą poradę. Najlepiej przygotuj sobie płytęCD-RW gdyż możliwe, że będzie trzeba nagrać kilka płyt w ramach eksperymtnu, szkoda marnować pieniądze, skoro można skorzystać z płyty CD-RW (płyty którą można wielokrotnie czyścić i znowu coś na niej nagrywać).

Otóż za to, aby uruchamiał się jakiś program odpowiedzialny jest mały plik autorun.inf który znajduje się w katalogu głównym płyty. Plik ten należy tworzyć tylko w notatniku, gdyż musi mieć format tekstowy (Word oprócz czystego tekstu zapisuje też np. rozmiar czcionki a plik nie może zawierać takich informacji dlatego można go wygenerować tylko w notatniku).

W ramach eksperymentu nagraj na płycie plik autorun.inf ktory utworzysz w jakimś tymczasowym katalogu na dysku i później go wypalisz na płytę. Plik powinien mieć taką zawartość:

[autorun]
open=c:\windows\calc.exe

Po nagraniu płyty i włożeniu jej do napędu CD powinien się uruchomić kalkulator windows :-) Można też nagrać jakiś program na płytę CD (np. któryś z mojej strony polecam usuwacz ogonków). Najlepiej niech plik wykonywalny będzie w katalogu głównym płyty. Jeśli plik wykonywalny ma w nazwie spacje, należy zmienić nazwę pliku tak aby w niej nie było spacji (np. plikowi usuwacz ogonkow.exe zmień nazwę na usuwaczogonkow.exe). Aby program był odpalany plik autorun musi mieć taką zawartość:

[autorun]
open=usuwaczogonkow.exe

A teraz napiszę jak odpalić inny plik niż wykonywalny (np. plik BMP). Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Należy na płytę do katalogu głównego nagrać plik (załóżmy, że nazwiesz go plik.bmp, mogą to być jakieś kreski narysowane w paincie). Należy też skopiować plik start.exe z katalogu c:\windows\command (jeśli go nie masz, to pobierz go klikając tutaj) i utworzyć dwa pliki, pierwszy to znany autorun.inf o zawartości:

[autorun]
open=1.bat

a drugi to 1.bat (utwórz go w notatniku i zadbaj aby miał rozszerzenie bat a nie bat.txt) o zawartości:

start.exe plik.bmp

Krókie wyjaśnienie: po włożeniu płyty do napędu CD windows odczyta w pliku autorun.inf, że ma uruchomić plik 1.bat. W tym pliku jest podana informacja, że ma być uruchomiony program start.exe z parametrem nazwa_pliku. Program start.exe uruchamia program który jest przypisany do danego typu pliku np u mnie po włożeniu płyty otwiera się Paint z otworzonym plikiem plik.bmp u Ciebie do plików BMP może być przypisana np. przeglądarka plików graficznych itp.

wstecz